Aktualności Media o Nas

wp.pl | Prototyp Syreny Meluzyny już w 2015 roku

Oryginalna Syrena była prostym samochodem polskiej konstrukcji, którego prototyp zaprezentowano w 1955 roku. 60 lat później firma AK Motor International Corporation ma przedstawić nową Syrenę nazwaną Meluzyna. Stylistyka retro będzie łączyć się z proporcjami bardziej sportowymi niż w starej Syrenie.

Pierwsze prototypy oryginalnej Syreny zaprezentowano w 1955 roku, a do sprzedaży samochód ten trafił niecałe dwa lata później. Wielokrotnie modyfikowana Syrena pozostawała w produkcji przez 26 lat, w ciągu których powstało ponad 520 tys. egzemplarzy. Mimo prymitywnej i przestarzałej konstrukcji do samego końca znajdowali się chętni na zakup tego samochodu, który urósł do miana kultowego. Syrena swoją popularność zawdzięcza temu, że obok wersji osobowej dostępna była odmiana R-20 (pick-up) i Bosto, czyli trzydrzwiowy furgon.

Syrena nie była duża, a do tego często się psuła, jednak do dziś ma specjalne miejsce w sercach polskich kierowców. Nic zatem dziwnego, że pomysł powrotu kultowego samochodu cieszy się dużym zainteresowaniem. Założona w Kanadzie przez Arkadiusza Kaminskiego firma chce swoim samochodem nawiązać do klasycznej stylistyki oryginalnej Syreny. Kaminski podkreśla, że nowa Syrena ma wyglądać elegancko i klasycznie.

Plany zakładają, że Syrena Meluzyna będzie dostępna w kilku wersjach. Podstawowy model, czyli Meluzyna L ma otrzymać 3- lub 4-cylidnrowy silnik o pojemności do 1,5 l, a jego cena ma wynieść 35 tys. zł. Pośredni model, ma otrzymać 2-litrową jednostkę i kosztować 40-50 tys. zł. Mocniejsza odmiana to już 2,5 lub 3 litry i napęd na obie osie. Teraz dowiadujemy się, że planowana jest jeszcze mocniejsza Meluzyna.

(fot. zdjęcie producenta)

Przyjmując nomenklaturę rodem od Porsche, ponad wersją „S” będzie odmiana Turbo. Za napęd ma odpowiadać 3-litrowy silnik z turbodoładowaniem. Nie są znane nawet przybliżone jego parametry, ani zakładane osiągi samochodu, ale ma to być samochód ekskluzywny. Cena 240 tys. zł za miejskie auto czyniłaby z Syreny Meluzyny Turbo najdroższy taki samochód na świecie. Konkurent Mini i Fiata 500 ma być przede wszystkim samochodem popularnym i praktycznym, a to oznacza miejsce dla 5 osób i duży bagażnik o pojemności 400-440 l.Nadzieje rozbudza też projekt Syrena Sport, który zakłada uczestnictwo polskiej marki w sportach motorowych. Udział w wyścigach miałby promować markę na świecie. Obok własnej serii zawodów, Syrena startowałaby również w innych wyścigach, konkurując z bardziej utytułowanymi markami. Najbardziej ambitnie brzmi plan startu w wyścigu w Le Mans.

sj, moto.wp.pl

Related posts

gazetaprawna.pl | Dobry samochód dla przeciętnej rodziny. Syrena powróci na ulice?

dziennik.pl | Tylko w dziennik.pl! Zobacz, ile będzie kosztować najtańsza NOWA syrena

Magazyn.allegro.pl | Syrena meluzyna R: królowa polskich szos powraca