Aktualności Media o Nas

Piękna Waleczna Dusza. Znaczenie Syreny jako marki i symbolu

30 czerwca bieżącego roku minęło dokładnie 30 lat, odkąd ostatni egzemplarz samochodu Syrena opuścił linię montażową zakładów FSM w Bielsku-Białej.

Henryk Ford kiedyś powiedział tak: „Czy myślisz, że potrafisz, czy też nie, masz rację”. Mówiąc w imieniu firmy AK Motor International Corporation zgadzam się z powyższym zdaniem, ponieważ odnosi się ono również do samochodów marki Syrena. 30 czerwca 2013 r. minęło 30 lat, odkąd ostatni samochód Syreny opuścił linię montażową w Fabryce Samochodów Małolitrażowych (FSM) w Bielsku-Białej.

Dziś marka Syrena powraca w nowej, pięknej odsłonie. Nadszedł właściwy moment, by zdefiniować prawdziwe znaczenie Syreny jako marki i symbolu; by zrozumieć, co zostało stracone tego dnia, 30 lat temu w Polsce oraz jaki to ma wpływ na polską motoryzację w dniu dzisiejszym. Jest to również czas dla Polaków na całym świecie, by zastanowili się, co czują wobec tej straty i czy są gotowi zaakceptować stan faktyczny, czy też chcą zmiany.

W firmie AK Motor International Corporation nie akceptujemy przyszłości bez nowoczesnych samochodów marki Syrena na drogach. Zaangażowaliśmy się w ten projekt, aby nie tylko marzyć o zmianie, ale by nakreślić racjonalną strategię biznesu, która daje odpowiedzi na trudne, empiryczne, a jednocześnie pragmatyczne pytania o tym, jak mamy zamiar tego dokonać.

Założona w Kanadzie 14 lutego ubiegłego roku AK Motor International Corporation jest firmą motoryzacyjną, która opiera się na modelu zarządzania własnością intelektualną. Koncentrujemy się również na zarządzaniu kapitałem marki, technologicznych i biznesowych innowacjach oraz na monetyzacji własności intelektualnej i administracji licencji.

W budowaniu naszej organizacji według tych wytycznych ustanawiamy nowy model biznesu, który daje najlepszą szansę osiągnięcia sukcesu samochodom Syrena. Nie planujemy posiadania własnych fabryk. Poprzez korzystanie z zasobów zewnętrznych (outsourcingu) procesów produkcyjnych stwarzamy możliwość osiągnięcia zysku dla istniejących producentów dzięki zapotrzebowaniu na nowe auta Syrena.

Części samochodowe do Syreny będą również dostarczane przez wybranych dostawców zewnętrznych. Będą oni mogli osiągnąć większe korzyści, współpracując z AK Motor, niż przy współpracy z innymi konkurencyjnymi markami. Nasz model operacyjny jest znacznie szczuplejszy dzięki niewielkim kosztom bieżącym, więc nasza marża zysku będzie bardzo konkurencyjna.

Kiedy samochody Syrena w swojej nowoczesnej wersji wejdą na rynek, dealerzy motoryzacyjni będą mogli funkcjonować niezależnie, na zasadzie franczyzy. To umożliwi sieciom dealerskim nie tylko sprzedaż i serwis samochodów, ale także przyczyni się do wzrostu przychodów bieżących poprzez prowadzenie stylowych, nowoczesnych, multi-serwisowych i multi-produktowych salonów sprzedaży, oferujących różnorodny asortyment licencjonowanych produktów, opracowanych i bazujących na marce Syrena.

Nasza strategia zakłada możliwości tworzenia licencji dla potencjalnych partnerów biznesowych, więc świadomość marki Syrena będzie wzrastała poprzez obecność w różnorodnych kategoriach produktowych, będących dodatkami do samochodów. Jesteśmy również otwarci na udział w kampaniach cross–promocyjnych i działaniach sponsoringowych we współpracy z lokalnymi polskimi i międzynarodowymi markami.

Poprzez udział w takich kampaniach dajemy możliwość zaistnienia różnym markom na scenie międzynarodowej, co daje obustronne korzyści.

Wprowadzając na rynek nasz produkt, nie zapominamy o działaniach promocyjnych dedykowanych dla wersji sportowych tego auta. Planujemy organizację ligi Syrena Sport, która będzie brała udział w wyścigach samochodowych. Będzie to niepowtarzalna okazja do naocznego zaprezentowania Sportowych Syren oraz ich technologii zarówno jej fanom, jak i osobom, które nigdy wcześniej o tej marce nie słyszały.

Międzynarodowa współpraca sponsorska z pewnością zaowocuje oczekiwanym efektem, jaki przyniosą te działania. Nasze niestandardowe podejście otworzy furtkę na międzynarodową ekspansję marki Syrena. Dzięki temu sukces kampanii nowej Syreny, stworzonej przez AK Motor, przełoży się na jeszcze większe korzyści, jakie osiągną nasi partnerzy.

Faktycznie, nasz prawdziwy sukces będzie mierzalny poprzez sukcesy naszych partnerów biznesowych. Wierzę, że idąc tą drogą możliwe jest osiągnięcie wzrostu naszej marki na skalę światową. Chciałbym zakomunikować niektóre z kluczowych elementów naszej strategii wzrostowej. Uważam, że dziś istotne jest, aby pamiętać o motywacji dla naszych inicjatyw biznesowych.

Przygotowując się do wprowadzenia marki Syrena jako nowego gracza na światową scenę motoryzacyjną, musimy zadać sobie pytanie: Jakie jest znaczenie marki Syrena? Odpowiadając na to pytanie, faktycznie odpowiadamy na pytanie: dlaczego ta marka musi być wskrzeszona?

Jedną kwestią jest stworzenie samochodu, ale zupełnie inną kwestią jest uzasadnienie wyboru jednej marki nad inną dla tego samochodu. W większości marek samochodowych, obecnych dziś na naszych drogach, oferuje się odpowiedni poziom wykonania auta i funkcjonalność, które są porównywalne do ich konkurentów z tego samego poziomu cenowego. Marki natomiast odróżniają się od siebie poprzez ideę, motto, z którym marka się identyfikuje i co producent komunikuje nabywcom.

Jakie jest zatem znaczenie marki Twojego samochodu? Niektóre marki motoryzacyjne oferują prestiż, inne oszczędność, inne wersję sportową, podczas gdy jeszcze inne oferują jakość, moc czy wytrzymałość. Istotnie, marka musi zaoferować szereg wartości, które będą skierowane do wybranego rynku, z którym ktoś może się identyfikować.

Zatem do jakiej grupy docelowej dotarcie marki Syrena może być efektywne? To może być łatwe do przewidzenia, dlaczego Polacy zapragną posiadać samochody pod ich rodzimą marką Syrena, ale co z rynkiem międzynarodowym? Odpowiedź jest prosta: Syrena to więcej niż marka. Nie jest ona produktem ubocznym ustroju PRL. Jest legendą, która przetrwała aż osiem wieków naszej historii. Jest to symbol, którego znaczenie przekracza wartość części i podzespołów samochodu, tak jak przekracza międzynarodowe granice.

Według książki pt: „Syrena Warszawska” Stefana K. Kuczyńskiego, pieczęć z wizerunkiem Syreny, symbolizującej miasto Warszawa, pochodzi z roku 1400. Chociaż legenda Syreny poprzedza ten rok, przyjęliśmy tę datę jako datę narodzin marki Syrena. 30-letnia nieobecność Syreny na rynku motoryzacyjnym powinna być postrzegana jako przerwa, która była konieczna, aby wreszcie została ona naprawdę doceniona jako marka, co może przyczynić się do zwiększenia popytu na tę markę, który może być większy niż kiedykolwiek wcześniej.

Istnieje mnóstwo powodów, aby mieć nadzieję, że Syrena podniesie się znów jako silna marka samochodowa, w co głęboko wierzymy. W marce Syrena jest symbol, którego znaczenie przekracza granice. Trwałe wartości, które reprezentuje legendarna Syrena, dla Polaków są tymi samymi wartościami, z którymi identyfikują się wolno myślący indywidualiści na całym świecie.

Syrena jest jak piękna „Syrenka”: pół kobieta, pół ryba, władająca mieczem i tarczą. Znajduje się w pełnej gotowości do walki o to, co jest piękne w życiu, o wartości, które są dla nas cenne, przez co jest symbolem piękna i walki. Syrena nie jest bóstwem, lecz jako postać, uosobieniem „Pięknej Walecznej Duszy”. Bez względu na barwy polityczne czy wiarę, Syrena jest symbolem, który każdy Polak pokocha. Ona jest jednoczącą siłą. Marka Syrena oferuje zestaw wartości dodanych, których żadna inna marka samochodowa na świecie nie posiada i dlatego właśnie ta marka musi zostać „przywrócona do życia” jako marka globalna. Każdy pokocha Syrenki!

Zaangażowałem się w zaprojektowanie auta, które byłoby doskonale zbudowane od strony technicznej; auta stylowego, wydajnego, osiągalnego pod względem poziomu cenowego, a jednocześnie przesyconego „Piękną Waleczną Duszą” – auta marki Syrena, dedykowanego zarówno na rodzimy rynek w Polsce, jak i poza granicami mojego miejsca urodzenia. Wizerunek Polski prezentuje się imponująco na tle rozwoju gospodarczego i politycznego, dlatego nie może tu być miejsca i czasu na stagnację. Polska jest na dobrej drodze do pomnożenia swoich zasobów finansowych przy wykorzystaniu pomyślnej koniunktury.

W czasie dynamicznego rozwoju nowych technologii i innowacji Polska powinna zdawać sobie sprawę z posiadanego potencjału, stanowiącego własność intelektualną, jakim są „Polskie Marki”. Ze wszystkich marek samochodowych, jakie Polska miała kiedykolwiek wcześniej, Syrena jest ich królową i nie ma sobie równych. Może być najbardziej dochodową marką i ma prawdziwy potencjał, by odnieść międzynarodowy sukces.

Jedyną barierą do osiągnięcia sukcesu Syreny jako światowej marki są ci, którzy mówią, że „to nie może się udać, to niemożliwe”. Dla ludzi takich, jak zacytowany powyżej Henryk Ford, takie podejście jest równie słuszne, jak i dla tych, którzy myślą, że to może się udać.

To wszystko ogranicza się do jednego prostego wyboru. Jeśli wybierasz lepszą przyszłość, przyszłość z „Piękną Waleczną Duszą”, polub nas na stronie facebook.com/AK.Syrena

Dziękuję za uwagę.

Arkadiusz Kaminski
Dyrektor Generalny
AK Motor International Corporation

Related posts

motor.es | Una empresa polaco-canadiense quiere resucitar el icónico Syrena

Syrena Meluzyna R zadebiutuje na Karowej

4trend.ro | Syrena poloneză va renaște în Canada