Aktualności Media o Nas

onet.pl | Syrena Meluzyna – wielki powrót polskiej marki!

Syrena Meluzyna to samochód, który ma wielkie szanse na produkcję. Ma być polską odpowiedzią na Mini Coopera czy Audi TT. Po 30 latach polska marka samochodów powraca w wielkim stylu, a plany właściciela firmy AK Motor International Corporation są bardzo ambitne. W rozmowie z OnetMoto Arkadiusz Kamiński zdradził pierwsze sekrety nowej Syreny. Poznaliśmy przy tym nowe szczegóły techniczne samochodu i otrzymaliśmy na wyłączność zdjęcia przedstawiające gotowy model samochodu.

Syrena Meluzyna to pomysł właściciela firmy AK Motor International Corporation, Arkadiusza Kamińskiego, na wskrzeszenie kultowej polskiej marki. Firma została założona w lutym 2012 roku w Kanadzie. Przypomnijmy, że w połowie roku informowaliśmy o podpisaniu umowy, w ramach której firma AK Motor nabyła prawa do używania nazwy Syrena.

– Plan zakłada wytwarzanie pojazdu AK Syrena w Polsce, na istniejących podzespołach i płycie podłogowej, przynajmniej na początku – mówił już wtedy Arkadiusz Kamiński. Właściciel AK Motor zapowiadał również, że chce utrzymać powiązania z Fabryką Samochodów Osobowych.

Choć początkowo wydawało się, że to w FSO rozpocznie się montaż nowej Syreny, teraz raczej niewiele na to wskazuje. Firma nie planuje posiadania własnych fabryk. Poprzez korzystanie z zasobów zewnętrznych (outsourcingu) procesów produkcyjnych, chce stworzyć możliwość osiągnięcia zysku dla istniejących producentów, dzięki zapotrzebowaniu na nowe auta Syrena. Części samochodowe do Syreny będą również dostarczane przez wybranych zewnętrznych dostawców.

– Ten polski samochód będzie również służyć jako platforma dla promowania przyjaznych dla środowiska innowacyjnych technologii. Polska i otaczający ją region, mogłyby czerpać istotne korzyści z programu AK Syrena na wiele sposobów – wyjaśniał Kamiński.

W ramach umowy FSO zachowuje historyczne prawa do oryginalnej marki FSO Syrena, zaś AK Motor uzyskało oficjalne i wyłączne prawa do rozwoju, wytwarzania i marketingu pojazdów AK Syrena.

Wygląd samochodu, widoczny na zdjęciach, które Onet otrzymał od firmy AK Motor na wyłączność, jest bardzo obiecujący. Jak powiedział nam Arkadiusz Kamiński, kształt nadwozia jest koniecznym kompromisem, który został niejako wymuszony przez planowane kolejne wersje samochodu, w tym małego SUV-a z napędem na cztery koła i zwiększonym prześwitem.

Na początek powstają modele Syrena Meluzyna oraz jej usportowiona wersja, Syrena Meluzyna S. Jako pierwsi podajemy oficjalne wymiary nowego polskiego samochodu. Syrena Meluzyna ma 4062 mm długości, 1800 mm szerokości i 1479 mm wysokości. Rozstaw osi sięga 2508 mm, a rozstaw kół to 1530 mm, a ich rozmiar to 225/50 R17. Sportowa wersja S będzie miała zwiększony rozstaw kół, będzie nieco niższa i jeździć będzie na 19- lub 20-calowych obręczach.

Jak powiedział nam Arkadiusz Kamiński, firma nie może na tym etapie podać dokładnych parametrów silnika. Wiadomo jednak, że będzie to jednostka benzynowa, 4-cylindrowa, chłodzona cieczą, ułożona poprzecznie. Przewidywane są też jednostki 3-cylindrowe, w zależności od wersji wyposażenia. Ponieważ silnik musi spełnić rygorystyczne normy emisji spalin obowiązujące w Europie i innych częściach świata, jako że samochód ma być oferowany globalnie, a nie wyłącznie na polskim rynku, założyć trzeba stosunkowo niewielką pojemność i prawdopodobnie turbodoładowanie.

Więcej emocji zapewni natomiast model Syrena Meluzyna S, ponieważ pod jej maskę trafić ma wolnossący motor o pojemności 2,5 lub 3 litrów, a napęd odbywać się będzie za pośrednictwem wszystkich czterech kół. Jak się dowiedzieliśmy, silnik ten będzie dostarczony od zewnętrznego producenta lub zostanie opracowany od podstaw, jako „polski silnik sportowy”.

W dalszej perspektywie są również kolejne wersje napędu, w tym hybrydowa Syrena Meluzyna HS i wersja w pełni elektryczna, dla podkreślenia nowoczesnego charakteru marki, posiadającej bogate tradycje z przeszłości.

W rozmowie z założycielem firmy AK Motor padła również sugestia, że wśród rywali znajdą się takie modele, jak BMW Serii 1, Volkswagen Beetle, Mini Cooper czy Audi TT. Plany są więc ambitne, ale i podejście samego prezesa imponuje profesjonalizmem.

Dla kogo zatem będzie Syrena Meluzyna? Jak wspomina pan Arkadiusz Kamiński, auto zaprojektowane jest z myślą o ludziach aktywnych, czynnie korzystających z życia, a takich, w jego uznaniu, w Polsce nie brakuje. Cena podstawowego modelu ma być przystępna, a droższe będą modele o lepszym wyposażeniu. Szczegółów jednak na tym etapie jeszcze nie ma.

Gdzie kupić nowe polskie auto? Syrena Meluzyna ma być oferowana w sieciach dealerskich, które mają oferować różnorodny asortyment licencjonowanych produktów, opracowanych i bazujących na marce Syrena. Firma nie zamierza się jednak ograniczać wyłącznie do rodzimego rynku i oparcia kampanii promocyjnej na historycznych sentymentach Polaków.

– Marka Syrena oferuje zestaw wartości dodanych, których żadna inna marka samochodowa na świecie nie posiada i dlatego właśnie ta marka musi zostać przywrócona do życia jako marka globalna – mówi Arkadiusz Kamiński.

Bardzo ciekawą inicjatywą, o której powiedział nam pan Arkadiusz, jest projekt AK Syrena Sport, rozwijany równolegle. AK Syrena Sport nie będzie repliką samochodu znanego z lat 60., a zupełnie nowym autem, a być może nawet serią aut, z których każde dostanie nazwę nawiązującą do postaci syren znanych w różnych kulturach.

Firma AK Motor chce w ten sposób wykorzystać sportowy potencjał, jaki drzemał od początku w legendarnej Syrenie Sport. Pamiętny jest także dawny udział Syreny w rajdach, w tym w rajdzie Monte Carlo. W duchu kultywowania najlepszych tradycji i chęci podkreślenia sportowego charakteru marki Syrena, firma planuje utworzyć w Polsce specjalną serię wyścigową pod szyldem Syreny. Co więcej, prezesowi firmy marzy się… zwycięstwo w Le Mans!

Obecnie projekt AK Syrena nabiera coraz bardziej realnych i atrakcyjnych kształtów. Na oficjalnym profilu projektu AK.Syrena w serwisie Facebook (www.facebook.com/AK.Syrena) śledzić można rozwój sytuacji i znaleźć więcej informacji na temat Syreny Meluzyny i jej kolejnych wersji. A te mają powstać w nachodzących miesiącach, jako nawiązanie do uniwersalnej platformy oryginalnej Syreny, dostępnej również w różnych wersjach nadwozia.

Na koniec, Arkadiusz Kamiński podkreśla, że wierzy w to, że nowe auto zdobędzie międzynarodowe uznanie, zarówno przez wzgląd na swoje zalety, jak i ze względu na swoją imienniczkę – legendarną mitologiczną Syrenkę, symbol stolicy Polski.

– Wszyscy kochają syrenki. Prawie w każdej kulturze istnieją różne legendy syrenek. Marka samochodu Syrena zawdzięcza swoją nazwę właśnie tej polskiej legendarnej warszawskiej Syrence, której historia przetrwała przez osiem wieków. Stanowi to niepowtarzalną szansę dla Polski , aby podzielić się tą legendą motoryzacji ze światem – mówi założyciel firmy.

– Istnieje mnóstwo powodów, aby mieć nadzieję, że Syrena podniesie się znów jako silna marka samochodowa. W marce Syrena jest symbol, którego znaczenie przekracza granice. Trwałe wartości, które reprezentuje legendarna Syrena, dla Polaków są tymi samymi wartościami, z którymi identyfikują się wolno myślący indywidualiści na całym świecie – dodaje na koniec Arkadiusz Kamiński.

Już niebawem w Onecie więcej informacji na temat wielkiego powrotu Syreny. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii ekskluzywnych zdjęć, dostępnych tylko u nas!

Related posts

Nowa Syrena – pierwsze oficjalne zdjęcia!

interia.pl | Wiemy, ile będzie kosztować nowa Syrena!

decydent.pl | PROJEKT ROKU