Aktualności Wydarzenia

7 marca 2014 r. – AK Motor bierze udział w wystawie pt: „(Czy) zawsze pod wiatr?” z marką motoryzacyjną Syrena w roli głównej w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT.

7 marca 2014 r. w Muzeum Techniki  i Przemysłu NOT w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie czasowej wystawy (Czy)zawsze pod wiatr? z Syreną w roli głównej pod patronatem magazynu Automobilista.

Przygotowana ekspozycja nawiązywała do historii polskiej motoryzacji, wspominając legendę polskich dróg – słynną Syrenkę.  Na wystawie zaprezentowano zabytkowe Syreny ze zbiorów Muzeum, jak również sprowadzono unikatowe egzemplarze od prywatnych właścicieli, którzy zgodzili się wypożyczyć te auta na czas wystawy. Zwiedzający  mogli podziwiać  7 kluczowych modeli.

Pokazano m.in. Syrenę 100 – prototyp, który stał się pierwowzorem do konstrukcji innych modeli, jak np. 104 czy 105. Doskonale prezentowały się również modele użytkowe, jak Syrena R20 oraz Syrena Bosto. Uwagę zwracał także model Syreny 110, który nigdy nie doczekał się wdrożenia do produkcji, choć projekt miał wielu zwolenników. Perełkami okazały się dwie repliki modelu legendarnej Syreny Sport, zaprojektowanej latach 50-tych przez Cezarego Nawrota. Jedną z nich odtworzył zespół Marcina Możejko przy wsparciu sponsorskim producenta Wódki Żołądkowej Gorzkiej, drugą wykonał Pan Mirosław Mazur.  Syrena Sport uznawana jest do dziś za jeden z najpiękniejszych modeli tamtych lat. Wyprodukowany pod okiem uznanych inżynierów FSO jedyny egzemplarz auta, niestety nigdy nie wszedł do produkcji i ostatecznie podjęto decyzję o jego zniszczeniu.

Na wystawie oprócz wspomnień zabytkowych samochodów, nie zabrakło współczesnego akcentu Syreny. Obok historycznych modeli tego auta, zaprezentowana została jej następczyni, czyli Syrena w nowej odsłonie projektu Arkadiusza Kamińskiego – AK Syrena Meluzyna w wersji klasycznej i cabrio.

Zaproszeni goście mogli również zapoznać się z historią marki, zobaczyć unikalne fotografie, porozmawiać  z ludźmi pracującymi nad poszczególnymi modelami oraz posłuchać ciekawych prelekcji autorytetów z dziedziny motoryzacji.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, liczba odwiedzających przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

 

Related posts

Polsat News | Polska motoryzacja odradza się. Na razie większości Polaków jednak na nią nie stać

4wheelsnews.com | Polish expats eye revival of Syrena brand after 3 decades

motocaina.pl | Polska Syrena wraca do życia!