Na powitanie sezonu wiosennego 2014, AK Motor International Corporation prezentuje nowy model auta. AK syrena meluzyna kabri jest pierwszym oficjalnym samochodem w wersji kabriolet, przeznaczonym do produkcji, w całej 60-letniej historii modeli aut Syrena – mówi w portalowi dziennik.pl Arkadiusz Kaminski.

W opinii projektanta z Kandy nowa AK syrena meluzyna kabri to luksus, na który można sobie pozwolić. Cena?

Koszt dla kupującego szacuję na ok. 60-70 tys. zł. Aby osiągnąć tak niską cenę samochodu, zastosujemy prosty w obsłudze system do otwierania lub zamykania dachu. Wokół przedniej i tylnej szyby użyjemy strukturalnych ram, które będą również funkcjonować jako stałe słupki A i C. Ramy będą na stałe zamontowanymi roll-barami zapewniającymi najwyższe możliwe bezpieczeństwo podczas jazdy „pod chmurką”, w przypadku ewentualnego dachowania – mówi Kaminski.

Wiadomo, że środkowa część dachu powstanie z lekkiego materiału. W razie potrzeby przykrycie będzie można łatwo zdjąć, zwinąć i schować w bagażniku. AK syrena meluzyna kabri ma być autem na cały rok – Kaminski przewidział też twardy dach instalowany np. zimą. Konstrukcja dachu będzie przystosowana również do montażu stelaża na deskę snowboardową lub narty.

Razem z nową wersją syreny wracają słynne już drzwi otwierane pod wiatr, w które były wyposażone wszystkie modele pierwszej syreny z lat od 1955 do 1972.

Trzymając się modularności platformy syreny meluzyny, w kabri jest zastosowany całkowicie nowy mechanizm otwierania i zamykania drzwi. Luksusowe drzwi są wspaniałą tradycją syreny, która została wskrzeszona ponownie, specjalnie dla wersji kabriolet modelu kabri. Ten rodzaj konfiguracji drzwi jest zarezerwowany dziś tylko dla najbardziej ekskluzywnych aut na całym świecie. Współczesna technologia czyni je całkowicie bezpiecznymi. Klamki do drzwi kabri są kontynuacją ozdobnego graficznego elementu, znajdującego się na przednim błotniku – opisuje szef AK Motor.

Projektant zaznacza, że symbol Syrenki, wykorzystanej jako ozdobny detal samochodu syrena na przednim błotniku, może być zamieniony przez właściciela samochodu na inny element, podkreślający jego indywidualność, jak np. herb miasta, drużyny piłkarskiej, nazwisko, inicjały itp. Nowy model syreny ma być nie tylko indywidualny, ale też funkcjonalny…

W kabri nie ma żadnego nieporęcznego mechanizmu zwijania dachu, waga auta będzie zredukowana i nie będzie miało to wpływu na wielkość bagażnika. Pojemność bagażnika pozostaje więc taka sama, bez względu na to, czy dach jest otwarty czy zamknięty, w porównaniu do tradycyjnego, przytwierdzonego na stałe dachu standardowej Syreny Meluzyny. Tylne siedzenia również opadają w dół, dając wystarczającą, powierzchnię do praktycznego wykorzystania – mówi Kaminski.

Dyrektor generalny AK Motor International Corporation dodaje, że produkcję nowej syreny chce ulokować w Polsce.