Aktualności Media o Nas

temi.pl | Syrena powraca

Należąca do mieszkającego w Kanadzie Polaka Arkadiusza Kamińskiego firma AK Motor i FSO zawarły na początku tego roku umowę o współpracy nad dwoma nowymi pojazdami wskrzeszającymi markę Syrena. Oprócz przedstawianego wcześniej modelu syrena meluzyna obejmuje on nowy, sportowy samochód o nazwie syrena ligea.

Syrena, zaprezentowana w 1955 roku jako pierwszy polski powojenny samochód produkowany seryjnie, zmotoryzowała Polskę. Produkowana do 1983 roku w kilku wersjach, syrena stała się legendą polskiej motoryzacji. W maju 2013 roku kanadyjska firma AK Motor zakupiła od FSO prawa do nazwy „syrena” Założyciel AK Motors, Arkadiusz Kamiński, już zapowiadał wówczas, że jego celem jest przywrócenie do życia tej polskiej marki.

Pierwszym pojazdem, którego projekt jest opracowywany wspólnie przez AK Motor Polska oraz FSO, jest AK syrena meluzyna. FSO wspiera rozwój technologiczny samochodu w zakresie jego tworzenia, jak i przygotowania do masowej produkcji i wkrótce ma pojawić się w pełni funkcjonalny prototyp.

Meluzyna ma łączyć w sobie styl retro z bardziej sportowymi niż w oryginale proporcjami, czyli powielić pomysł, który przyniósł sukces marce Mini czy projektowi vw beetle. W podstawowej wersji L meluzyna ma otrzymać silnik o pojemności do 1,5 litra, z trzema lub czterema cylindrami. Nadwozie mieścić ma pięć osób i bagażnik o objętości ponad 400 litrów, to przy długości nieco ponad cztery metry. Cena najtańszego modelu ma wynieść ok. 35 tys. złotych. Droższa, kosztująca 40 50 tys. złotych wersja syreny ma mieć silnik o pojemności 2 litrów.

Firma AK Motor Polska nie zamierza poprzestać na tych dwóch wersjach meluzyny. Także we współpracy z FSO planowany jest bardziej sportowy model o nazwie syrena ligea. Tak jak meluzyna, ligea nazwę swą wywodzi od imienia legendarnej syreny pochodzącej z mitologii greckiej. Logo modelu zaprojektował, tak jak w przypadku meluzyny, Paweł Panczakiewicz, który związany jest rodzinnie ze Stanisławem Panczakiewiczem, projektantem oryginalnej syreny z lat pięćdziesiątych XX wieku.

Syrena ligea, jak przystało na rasowy, sportowy samochód, ma silnik umieszczony w środkowej części podwozia. Podwozie zostało zaprojektowane od początku, aby pomieścić różne zespoły napędowe, w tym napęd hybrydowy czy napęd w całości elektryczny. Możliwe jest, że samochód będzie posiadał napęd na cztery koła. Na tę chwilę nie wiadomo jednak kiedy syrena ligea doczeka się w pełni funkcjonalnego prototypu.

Miejmy nadzieję, iż projekty te doczekają się realizacji i nie pozostaną tylko efektowną komputerową wizją.

 

Related posts

motomagazyn24.pl | Umowa z FSO podpisana, powstanie nowa syrena ligea! Zobacz, jak będzie wyglądać

nyteknik.se | Vill väcka liv i gammal öststatsbil

onet.pl | Syrena Meluzyna Kabri – urzekający polski kabriolet w rozsądnej cenie